Obowiązek podatkowy w VAT przy usługach budowlanych – decyduje protokół zdawczo-odbiorczy

Wiele polskich firm budowlanych zmagało się ze sporną kwestią dotyczącą tego, w którym momencie faktycznie dochodzi do powstania obowiązku podatkowego od towarów i usług. Zarówno fiskus, jak i polskie sądy nie były przychylne przedsiębiorcom, interpretując obowiązujące przepisy na ich wyraźną niekorzyść.

Większa przejrzystość w kwestiach podatku VAT dla branży budowlanej

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2 maja 2019 roku uregulował kwestię dotyczącą tego, w którym momencie powstaje obowiązek odprowadzenia podatku VAT od wykonanych usług budowlanych i budowlano-montażowych. Do tej pory fiskus stał na stanowisku, że obowiązek podatkowy zachodzi wraz z chwilą zgłoszenia prac budowlanych do odbioru. Tymczasem Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że to założenie jest błędne i w wielu przypadkach może być krzywdzące dla przedsiębiorców działających w branży budowlanej. Zdaniem Trybunału, obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego, o ile obie strony umówiły się wcześniej, że dokument ten świadczy o wykonaniu prac budowlanych.

Spór z fiskusem

Problem z interpretacją przepisów rozpoczął się wraz z wejściem w życie ich nowelizacji, co miało miejsce na początku 2014 roku. Przed tą datą przedsiębiorcy, zgodnie zresztą z brzmieniem ówczesnej ustawy, zakładali, że obowiązek podatkowy VAT spoczywa na nich w momencie podpisania przez odbiorcę protokołu zdawczo-odbiorczego oraz rzeczywistego odebrania inwestycji od wykonawcy. Tymczasem od stycznia 2014 roku i po zmianie przepisów fiskus zaczął się upierać, że obowiązek podatkowy powstaje wraz z chwilą samego przedstawienia inwestycji jako gotowej do odbioru. Powstały spór znajdował finał w polskich sądach, które przychylały się do wersji fiskusa. W tej sytuacji przedsiębiorcy byli na przegranej pozycji. Wszystko zmieniło się za sprawą wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W myśl jego postanowienia, branża budowlana ma prawo zabezpieczać się w ten sposób, aby gotowość do odbioru była jednoznaczna z podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego. W przypadku nieścisłości w tym podobnych kwestiach wsparciem może służyć biuro rachunkowe Poznań.

Nie ograniczamy wyzwań - zmieniamy ich granice

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM