Pracownicze Plany Kapitałowe stanowią nowe rozwiązanie, za pośrednictwem którego rząd chce nakłonić Polaków do oszczędzania na emeryturę. To, co stanowi ułatwienie dla pracownika, bez wątpienia dodatkowe obciążenie dla pracodawcy, chociażby ze względów formalnych. W jaki sposób mają funkcjonować PPK?
Do przystąpienia do Pracowniczych Planów Kapitałowych zobligowani są wszyscy pracodawcy, oprócz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Najwięksi pracodawcy, zatrudniający ponad 250 pracowników, muszą być przygotowani na włączenie do programu zatrudnionych przez siebie osób już 1 lipca 2019 roku. Rząd opracował harmonogram, w ramach którego do programu będą dołączać kolejne podmioty. Najpierw do PPK przystąpią największe firmy, które będą musiały zadbać o dopełnienie formalności, a następnie odprowadzać za każdego pracownika co najmniej 1,5% wysokości jego wynagrodzenia. W połowie roku 2020 do programu dołączą średnie firmy, zatrudniające od 50 do 20 osób. Z kolei od 1 stycznia 2021 do Pracowniczych Planów Kapitałowych dołączą pozostałe przedsiębiorstwa, a także sektor finansów publicznych. Pracodawca nie ma możliwości wycofać się z PPK. Jedynie firmy, które prowadzą już u siebie PPE, będą mogły odstąpić od PPK.
Pracownik ma możliwość wystąpienia z programu w każdej chwili. Musi jednak liczyć się z tym, że będzie zobowiązany zwrócić środki wpłacone do programu – zarówno te przekazane przez pracodawcę, jak i przez skarb państwa – a także odprowadzić podatek od zysków kapitałowych i podatek dochodowy. W takiej sytuacji biuro rachunkowe Poznań pomoże w wyliczeniu należności, które należy zwrócić.
Natomiast wypłata środków po 60. roku życia będzie zwolniona z tych podatków. Środki będą gromadzone wyłącznie w Towarzystwach Funduszy Inwestycyjnych lub w Powszechnych Towarzystwach Emerytalnych. Pieniądze uzbierane w PPK będą inwestowane. Środki wpłacone na PPK są prywatną własnością pracowników. Zapis do systemu jest wprawdzie automatyczny, jednak każdy z pracowników będzie miał prawo zrezygnować z uczestnictwa w nim.
To pracodawca będzie zobligowany do wyboru podmiotu pośredniczącego w zarządzaniu finansami, jednak musi dokonać tego w porozumieniu ze związkami zawodowymi lub reprezentantem grupy pracowników.