Nie wszystkie wydatki ponoszone przez przedsiębiorcę mogą być rozpatrywane jako koszt prowadzenia działalności. W przypadku zaliczenia wydatków poniesionych na naukę języków obcych do kosztów podatkowych sytuacja jest ściśle zależna od konkretnego przypadku.
Jak wynika z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nauka języków obcych może zostać zaliczona jako koszt podatkowy wtedy, gdy kursy lingwistyczne mają na celu dążenie do osiągnięcia lub zabezpieczenia źródeł przychodu. Dobre biuro rachunkowe Poznań jest w stanie zinterpretować, czy dany wydatek faktycznie ma na celu ochronę istniejącego źródła przychodów i nie zostanie poddany w wątpliwość przez organy skarbowe.
W zawodach, w których większa znajomość języka obcego jest warunkiem poniesienia kosztu w celu osiągnięcia przychodu – na przykład w pracy programisty czy tłumacza – zakwalifikowanie takiego wydatku jako kosztu podatkowego jest uzasadnione i nie powinno zostać poddane w wątpliwość przez izbę skarbową.
Natomiast w przypadku osób, których ani przedmiot działalności, ani też dochody nie są w dużym stopniu zależne od umiejętności językowych, a chęć poszerzenia wiedzy wynika z ogólnych potrzeb przedsiębiorcy, wydatek ten nie może zostać zakwalifikowany do rozpatrzenia jako koszt prowadzenia działalności.
Kosztem podatkowym może być również wydatek związany z zakupem roweru – pod warunkiem, jeśli korzystanie z niego ma związek z prowadzoną działalnością (na przykład wizytą u klienta, dojazdami do biura itp). Do firmowych kosztów można zaliczyć również wydatki na zakup mieszkania, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Do wydatków związanych z prowadzeniem biznesu można zaliczyć również wydatki takie jak wspólny lunch z kontrahentem, strój służbowy z logotypem firmy.