Impreza firmowa pozwala poprawić atmosferę panującą pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu i zbudować relację sprzyjającą twórczej pracy. Wiąże się z nią szereg korzyści związanych z komunikacją interpersonalną i wzmacnianiem nici zaufania pomiędzy przełożonymi a podwładnymi. Oprócz tego, przedsiębiorca organizujący tego typu imprezę może uwzględnić ją jako koszt uzyskania przychodu. Aby tak się stało, muszą jednak zaistnieć konkretne przesłanki. Jakie?
Obsługa księgowa może ująć w koszty uzyskania przychodu jedynie te aspekty związane z imprezą integracyjną, które przewiduje Ustawa o podatku VAT, a dokładniej art. 88 ust. 1 pkt 4 tego dokumentu.
W przypadku eventów firmowych bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie dokumenty księgowe, na podstawie których nasze biuro rachunkowe Poznań dokona rozliczenia kosztów wyjazdu. Jeżeli decydujemy się na skorzystanie z usług firmy, która zajmie się kompleksowym przygotowaniem całej imprezy, koniecznie dopilnujmy tego, aby na fakturze znalazło się szczegółowe wyliczenie każdego z elementów oraz wyodrębnienie kwot za te składowe. Jest to podstawą dla poprawnego zaliczenia wydatku jako kosztu uzyskania przychodu oraz gwarancją, że urząd skarbowy nie podważy wyliczeń. Równie ważne jest jednoznaczne określenie charakteru imprezy jako okazji do integracji pracowników, poprawy ich atmosfery pracy, a – co za tym idzie – realizacji interesu ekonomicznego pracodawcy.
Jeżeli główny cel eventu będzie rozrywkowy czy konsumpcyjny, obsługa księgowa nie będzie mogła odliczyć go od podatku VAT. Dlatego też przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności wydatków poniesionych na zakup alkoholu, którym częstował pracowników podczas imprezy firmowej. Podobnie do kosztów uzyskania przychodu nie zaliczy opłat związanych z rezerwacją miejsca noclegowego dla zatrudnionych przez siebie osób, znajdujących się na wyjeździe integracyjnym.