Od nowego roku przedsiębiorców czekają poważne zmiany. Ministerstwo Rozwoju już zapowiada, że na nowych regulacjach skorzysta około 200 tysięcy właścicieli jednoosobowych firm. O czym mowa? O małym ZUS-ie, którego wielkość będzie uzależniona od wysokości przychodów.
W lipcu 2018 roku rząd przyjął ustawę o tzw. małym ZUS-ie proporcjonalnym do możliwości finansowych przedsiębiorcy, dzięki której małe firmy będą mogły zaoszczędzić na składkach. Zgodnie z nową ustawą, która zacznie obowiązywać od stycznia 2019 roku, wysokość ZUS będzie naliczana proporcjonalnie do osiąganych przychodów. Przypomnijmy, że do tej pory wszystkie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą musiały płacić pełen ZUS w kwocie około 1200 złotych miesięcznie. Ci, którzy mogli skorzystać z tzw. małego ZUS mieli nieco lżej – musieli uiszczać comiesięczną składkę w wysokości ok. 660 złotych. Przypomnijmy, że dotychczas wielkość składek ZUS była liczona od 60% podstawy przeciętnego wynagrodzenia. Teraz, dzięki nowym przepisom, przedsiębiorcy będą mieli okazję odprowadzać składkę na poziomie 660 złotych, czyli od 30% wysokości płacy minimalnej. Nowe przepisy ułatwią prowadzenie biznesu drobnym przedsiębiorcom, których przychody wciąż nie pozwalają im na dźwiganie dużych zobowiązań podatkowych.
Nowe regulacje przyjęte przez Ministerstwo Finansów mają za zadanie poprawić sytuację finansową osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Drobni przedsiębiorcy będą mieli mniejsze obciążenia podatkowe, a w ich kieszeniach zostanie co miesiąc więcej pieniędzy, które będą mogli przeznaczyć na rozwój działalności. Łatwiejszy start będzie zachęcać osoby funkcjonujące dotychczas w szarej strefie do zarejestrowania firmy, dzięki czemu zyska również skarb państwa. Wielu przedsiębiorców ma nadzieję, że ten krok to dopiero początek zmian, jakie czekają osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w naszym kraju.