Politycy niejednokrotnie modyfikowali kwestie związane z VAT-em, jego wysokością i opłacaniem. Wraz z początkiem 2018 roku, dokładnie w dniu 1 stycznia, w życie wszedł Jednolity Plik Kontrolny. Zobowiązuje on płatników VAT do przekazywania rejestrów transakcji przy pomocy komputera. Wymusza to tym samym komputeryzację nawet na najmniejszych płatnikach VAT, którzy dotąd nie czuli potrzeby rozwoju technologicznego swojej firmy. Oczywiście są wyjątki, ponieważ do składania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) nie będą zmuszani ci z podatników, którzy nie są czynnymi podatnikami VAT, nie mają dochodu większego, niż 200 tys. rocznie.
Nie jest to jedyna zmiana związana z takim sposobem zdawania sprawozdania państwu. Przedsiębiorstwa, które prowadzą lub będą prowadzić elektroniczną księgowość będą zobowiązane wysyłać także książki przychodów, wyciągi magazynowe, książki rozchodów na prośbę urzędu skarbowego.
Kolejną kontrowersyjną zmianą w podatkach, która nadciąga razem z 2018 rokiem to zmiana ustaw podatkowych. Niesie ona ze sobą zmiany mające aprobatę niektórych ekonomistów i przedsiębiorców, jak również budząca krytykę części tych środowisk.
Wśród zmian znajduje się podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Do tej pory wynosiła ona 6,6 tys. złotych, teraz będzie wynosiła 8 tys. złotych. Jednocześnie ustawa ma zapobiec uciekaniu pieniędzy z podatków i uszczelnić system poprzez wprowadzenie tzw. minimalnego podatku dochodowego specjalnie dla właścicieli nieruchomości komercyjnych, których wartość jest większa niż 10 mln złotych. Dodatkowo zmienione będzie także opodatkowanie najmu oraz pojawią się zapisy, które mają pomóc w działalności niewielkich i średnich przedsiębiorstw. Jest to związane ze zwiększeniem limitu wartości środków trwałych z 3,5 do 10 tys. zł.
Istotne jest także pojawienie się ustawy o STIR. Budzi ona mieszane uczucia, mimo że w założeniu ma pomóc w walce z działalnością przestępczą. Jej głównym założeniem jest możliwość odgórnego blokowania kont.