Kupujesz do swojej firmy sprzęt fotograficzny i komputery o dużej wartości? Pamiętaj, aby zapłacić za nie z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności (split payment). Jeśli tego nie zrobisz, w przypadku problemów z odprowadzeniem podatku VAT przez sprzedającego solidarnie odpowiesz za jego zaniechanie. Sprawdź, jakich formalności dopełnić, aby spać spokojnie.
Odpowiedzialność solidarna nie jest zjawiskiem nowym w polskim prawie podatkowym. Jak wynika z informacji, które przekazało biuro rachunkowe Poznań, stosuje się ją od 2013 roku, jednak jej zakres co jakiś czas się zmienia. Od 1 listopada 2019 roku w życie wchodzi nowelizacja zaostrzająca dotychczasowe przepisy. Odpowiedzialność solidarna obejmie wszystkie podmioty gospodarcze, które dokonują zakupu towarów na kwotę przekraczającą 15 000 złotych (na jednej fakturze). Oznacza to, że w razie jakichkolwiek nieprawidłowości w kwestii odprowadzenia od zakupu podatku VAT (obowiązek ten spoczywa przecież na sprzedającym) nabywca (uczciwie opłacający fakturę) również zostanie pociągnięty do odpowiedzialności skarbowej. W razie jakichkolwiek problemów z wykonaniem takiego przelewu z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, biuro księgowe Poznań służy pomocą.
Skutecznym rozwiązaniem, który umożliwia wyłączenie odpowiedzialności nabywcy jest zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności w momencie uiszczania opłaty za zakupy. W ten sposób nabywca sam decyduje o tym, żeby część jego zapłaty (odpowiadająca kwocie VAT na fakturze) automatycznie trafiła na subkonto VAT odbiorcy. Ten ostatni ma bardzo ograniczone możliwości dysponowania nimi, dlatego urząd skarbowy może zdecydowanie łatwiej po te pieniądze (należne mu) sięgnąć. Reguluje to art. 108c ust.1 ustawy o VAT. Jedynym wyjątkiem od tej sytuacji jest ta, w której nabywca już w momencie opłacania faktury wiedział, że wystawiono ją na dane fikcyjnego podmiotu lub za niesprzedane towary.